Veterinární kalendář
Jaro
Klíšťová sezona
Jarní měsíce jsou typické pro začínající výskyt klíšťat. Tito ektoparazité mohou způsobovat problémy svému hostiteli jednak při masivním napadení, ale jsou také přenašeči závažných onemocnění. Proto doporučujeme všem majitelům koček a psů věnovat dostatečnou pozornost preventivnímu ošetření jejich zvířat proti klíšťatům i ostatním parazitům. Nabízíme širokou škálu přípravků proti vnitřním a vnějším parazitům a vždy Vám rádi poradíme s výběrem toho správného preparátu.
Pylová sezona
S nástupem jara přichází i pylová sezona, která už dávno není problémem jen lidí, ale můžeme se s ní setkat i u psů. Naštěstí se u nich nejedná o úplně nejčastější typ alergií, nicméně je potřeba ji mít na zřeteli. U některých plemen psů jako je například boxer, teriéři, buldoci a další jsou k vidění častěji. Alergie na pyl se u psů projevují stejně jako například alergie na krmivo, dochází k častému svědění v oblasti hlavy, meziprstí či podpaží. Psi mají tendenci si tato místa vylizovat, čímž může následně dojít k rozvoji sekundární infekce kůže. Pokud byla u Vašeho pejska diagnostikována pylová alergie, doporučujeme časté koupání ve vodě nebo s přídavkem protialergického šamponu, přidání lososového oleje do krmení nebo následně nasazení léků, které Vašemu společníkovi usnadní překonání pylové sezony.
Léto
Přehřátí zvířat
Letní měsíce jsou v posledních letech hojné na výskyt tropických dnů. Zejména pro psy jsou horké letní dny velice náročné, proto je vždy dobré upravit v těchto dnech režim a pomoci psům se s tepelným stresem lépe vyrovnat. Důsledkem vystavení nadměrnému horku může být přehřátí a následný šok, což je závažný a život ohrožující stav.
Nabízíme Vám několik rad pro snažší zvládnutí horka u vašich mazlíčků:
- Zvířatům poskytněte k odpočinku chladné, stinné místo
- Na procházky choďte brzy ráno nebo večer, kdy opadnou nejvyšší teploty
- Psy s podsadou nestříhejte, podsada má ochlazovací funkci a stříháním byste psovi spíše uškodili
- Rozmístěte do prostoru více misek s vodou
- Pro ochlazení můžete psovi nabídnout kostičku mraženého tvarohu, vývaru nebo obyčejnou kostku ledu
- Při cestování nikdy nenechávejte zvíře samotné v uzavřeném vozidle
- Pro vycházky využívejte polní cesty a louky, vyhněte se rozpálenému asfaltu
- Přehřátého psa se nikdy nesnažte rychle zchladit studenou vodou, ochlazování by mělo být postupné od nohou nahoru v chladné, nikoli ledové vodě.
Dovolená se zvířaty
Cestování do zahraničí s domácími mazlíčky není v dnešní době už nic neobvyklého. Je však potřeba pamatovat na několik zásad, kterým je nutné před cestou věnovat pozornost.
- Vždy si před cestou zjistěte podmínky vstupu zvířat do daného státu (pro státy EU se většinou jedná o vystavení pet pasu, označení mikročipem a vakcinaci vztekliny)
- Některé země vyžadují odčervení zvířat, nejčastěji jeden až pět dnů před příjezdem do daného státu (Velká Británie, Malta, Irsko,…)
- U třetích zemí si vždy vyhledejte podmínky vstupu zvířat konkrétního státu
- Věnujte pozornost nákazové situaci zvířat v daném státě
- Doporučujeme kvalitní ošetření proti ektoparazitům pro prevenci hmyzem přenosných chorob
Podzim
Línání srsti
Podzimní a jarní měsíce jsou typické pro línání domácích mazlíčků. Nejvíce si toho všímají majitelé, kteří svá zvířata chovají v bytě. Pokud jsou navíc zvířata dlouhosrstá, objemy vylínané srsti jsou někdy až neuvěřitelné. Zde Vám přinášíme několik rad, jak pomoci Vašemu čtyřnohému kamarádovi vylínat snadněji:
- Kvalitní vyvážená potrava
- Přídavek nenasycených mastných kyselin (lososový olej)
- Pravidelné kartáčování srsti
Zima
Ohňostroje
Silvestrovské radovánky a oslavy Nového roku jsou milou událostí pro lidi, méně už však pro jejich čtyřnohé mazlíčky. Petardy a ohňostroje způsobují stres a paniku u velkého procenta zvířat, a proto bychom na ně neměli zapomínat v tomto období. Níže Vám nabízíme několik rad a tipů, jak přečkání silvestrovské noci svým mazlíčkům ulehčit:
- Nenechávejte svého mazlíčka o samotě, nechte ho lehnout si vedle Vás a hlaďte ho klidnými, dlouhými pohyby
- Poskytněte zvířeti libovolné místo, které mu bude připadat bezpečné (můžete vytvořit úkryt například z krabice, kdy bude volně otevřená pouze přední strana a zvíře do ní bude moci libovolně vstupovat a vycházet
- Některá zvířata uvítají zapnuté rádio nebo televizi na nižší hlasitost
- Při venčení mějte psa na vodítku, pokud je zvíře vyplašené, může se lehce někam zaběhnout
- Pokud je Vaše zvíře i tak vylekané, neváhejte se na nás obrátit. V dnešní době je v nabídce již velké množství preparátů na zklidnění zvířat ve stresových situacích.
Zvířecí senioři v zimě
Jste-li majitelem psího seniora, můžete si všimnout, že zimní měsíce už nesnáší tak dobře jako v mládí. Pokud mu chcete chladné období trochu usnadnit, doporučujeme se řídit následujícími radami:
- Kvalitní vyvážená potrava
- Zateplená bouda s dostatkem podestýlky
- U starých psů chovaných v bytech je v mrazivém počasí vhodný i obleček na procházky
- Přípravky na podporu pohybového aparátu.